O marce Camper

Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na świecie hiszpańskich marek jest producent obuwia Camper. Buty z logiem tej firmy cieszą się niesłabnąca popularnością od 1975 roku, gdy Lorenzo Fluxa uznał, iż zmiany następujące po śmierci generała Franco stanowią idealny przyczynek do założenia własnego przedsiębiorstwa. Samozaparcie, a także rodzinne doświadczenia w tej branży sprawiły, iż fabryka Lorenzo odniosła spory sukces, dzięki czemu mogła zacząć tworzyć swą własną sieć handlową.

Od tego momentu sytuacja coraz bardziej sprzyjała kolejnym śmiałym posunięciom, czego efektem końcowym stało się założenie trzech sklepów w jednych z największych i najbardziej istotnych z modowego punktu widzenia miast: w Paryżu, Londynie i Mediolanie. Krok ten miał okazać się kierunkiem, jakim w najbliższych latach Camper będzie podążał. Kierunkiem, który okazał się jak najbardziej właściwy, co udowodniły wysokie wyniki sprzedaży oraz niesamowita popularność oferty.

To, że bez decyzji o międzynarodowej ekspansji, hiszpański producent nie miałby najmniejszych szans na zaistnienie w świadomości klientów z innych krajów jest jasne. Niemniej samo skierowanie uwagi na obce rynki to za mało, gdyż trzeba mieć jeszcze na tyle ciekawą ofertę, by przebijała ona konkurencję. Jak pokazała historia, hiszpański producent spełnił również ten warunek, dzięki czemu stoi dziś w czołówce firm z branży obuwniczej.